Kiedy w roku 2024 przeprowadziłem pierwszą weryfikację terminów weryfikacji nie udało się uzyskać informacji, potrzebnych do przeprowadzenia analizy, ze wszystkich powiatów. Podnoszone były różne problemy, w konsekwencji prowadzące do nieudostępnienia całości lub części informacji. W rezultacie za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r., udało się uzyskać dane z 345. Na podstawie tych danych średnia wartość współczynnika terminowości weryfikacji prac geodezyjnych w roku 2024 r. wyniosła 0,47, co oznacza, że średnio na weryfikację prac powiaty potrzebowały jedynie ok. 50% czasu przewidzianego ustawowo.
W przypadkach wielu okazało się, że weryfikacja odbywa się rzeczywiście bez zbędnej zwłoki, tj. z dnia na dzień. Analiza wykazała, że 97%
powiatów weryfikuje prace nie przekraczając 80% maksymalnego czasu
ustawowego. Wyjątkiem jest jedynie 9 powiatów, dla których potrzeba od 0,84 do 0,98 (cały histogram współczynnika terminowości weryfikacji poniżej).
1. Sprawa udostępniania danych rejestru PZGiK w WSA
W związku z zaistniałymi przypadkami nieudostępniania informacji z rejestru prac geodezyjnych, jak np. przez Starostę Powiatu Krośnieńskiego, konieczne było wystąpienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W dniu 27 marca 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wydał wyrok (sygn. II SAB/Rz 215/24) w którym zobowiązał Starostę Krośnieńskiego do rozparzenia mojego wniosku jednoznacznie wskazując, że wnioskowane przeze mnie informacja jest informacją publiczną: "Prawidłowość, kompletność czy terminowość składania takich informacji (czy też nie złożenia stosownego zgłoszenia) są sprawami publicznymi bowiem dotyczą prowadzenia ewidencji geodezyjnej, co należy do działań własnych samorządu powiatowego"
Wyrok w przedmiotowej sprawie stał się właśnie wyrokiem prawomocnym (link do wyroku):
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz